Jak działają filtry wody montowane na kranach w dzbankach

woda z dzbanków dafi
Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa?
9 listopada, 2019
dafi czy brita
Dzbanek Dafi czy Brita – który dzbanek filtrujący wybrać?
20 listopada, 2019
Pokaż wszystkie
filtry wody dzbanki

Filtrowanie wody kranowej zyskuje coraz większe grono zwolenników. I bardzo dobrze, gdyż jest to świetny sposób na zdrową i tanią wodę. A woda jest przecież niezbędna dla naszych organizmów, korzystnie wpływając na wszystkie jego funkcje i narządy. Dorosły człowiek powinien wypijać jej nawet 2,5 litra dziennie. Przyjrzyjmy się więc dwóm sposobom na filtrowanie – filtrom montowanym na kranach oraz dzbankom filtrującym.

Filtr wody na kranie

Jednym ze sposobów na skuteczną filtrację wody jest montaż na kranowego filtra. Jak sama nazwa wskazuje umieszczany jest on tuż przy kranie- najczęściej kuchennym. Filtr taki nie musi „szpecić” designerskiej baterii, wręcz przeciwnie mamy do wyboru różne modele, które stanowić mogą stylowe uzupełnienie tejże. Filtr na kranowy posiada bardzo kompaktową budowę, nie zajmuje dużo miejsca i może być umieszczony w zasadzie na każdym kranie. Filtry takie skutecznie usuwają takie zanieczyszczenia jak: chlor, fenol, benzol, pestycydy, chloroform, ołów, miedź, kadm, pozwalają także na pozbycie się związków organicznych. Żywotność filtra montowanego na kranie sięga nawet 3 miesięcy, a w przeliczeniu na litry wody żywotność ta wynosi około 750 litrów przefiltrowanej wody kranowej. Filtr wypełniony jest najczęściej granulatem węgla kokosowego, czyli węglem aktywnym. Węgiel ten ma wysokie właściwości absorpcyjne, usuwa zanieczyszczenia chemiczne i organiczne.

Dzbanek filtrujący

Zdecydowanie najczęściej spotykanym w naszych domach sposobem na filtrowanie wody jest dzbanek filtrujący. To wydatek 30-100 złotych, a idealny patent na zdrową i świeżą wodę, która jest zawsze pod ręką. Dzbanek to dobry sposób na filtrowanie wody jak i estetyczny patent na jej serwowanie. W dzbankach znajdziemy najczęściej filtry standardowe lub filtry wzbogacające wodę o magnez. Filtry (wymieniane co około miesiąc) zawierają węgiel aktywny, który przechwytuje wszelkie składniki wpływające niekorzystnie na smak, zapach, zabarwienie i przejrzystość wody kranowej. Poza węglem znajdziemy w filtrze także żywicę jonowymienną, która ma właściwości zmiękczające wodę. Dzięki zastosowanym w dzbankach filtrom możemy usunąć z wody takie niepożądane substancje jak chlor, herbicydy, pestycydy, metale ciężkie oraz zanieczyszczenia organiczne. Na tak przefiltrowanej wodzie dobrze jest przygotowywać napoje zimne, kawę i herbatę, gotować na niej, używać jej w sprzętach AGD, poić nią zwierzęta. Najkorzystniej oczywiście pić ją prosto z dzbanka całymi litrami codziennie.